CNC – najważniejsze zasady związane z BHP maszyn

Data dodania: 05.03.2019


Przy zabezpieczaniu maszyn cnc takich hak tokarki należy wziąć pod uwagę osoby pracujące w różnych trybach pracy, a także osoby trzecie. Do stron trzecich należą również osoby pośrednio związane z maszyną, takie jak osoby nadzorujące, inspektorzy, asystenci do transportu materiałów i demontażu, goście zakładu i inni. Jednak już same wymagania i środki bezpieczeństwa dla akcesoriów maszynowych mogą być różne.

https://winter-holztechnik.pl

Interwencje dotyczące zadań w specjalnych trybach pracy oznaczają, że należy stosować specjalne akcesoria, aby zapewnić bezpieczną pracę w towarzystwie frezarki bądź innej maszyny cnc. Pierwszy rodzaj akcesoriów obejmuje sprzęt i przedmioty używane do interwencji w procesie automatycznym bez konieczności dostępu operatora do strefy niebezpiecznej. Ten typ akcesoriów obejmuje np. haki i szczypce do wiórów, które zostały tak zaprojektowane, że wióry w obszarze obróbki mogą być usunięte lub wyciągnięte przez otwory zapewnione w osłonach.
Obok tego rozwiązania są tez specjalne urządzenia mocujące detale, z których wytwarza się materiał produkcyjny. Je można ręcznie włożyć lub usunąć z cyklu automatycznego w zależności od bieżącego procesu, o jakim mowa. Czasem też niezbędne okazują się odpylacze do trocin w zależności od użytej maszyny cnc i oczywiście od zastosowanego tutaj specjalnego materiału. Wszystkie przypadki należy indywidualnie rozpatrywać, ale przy równoczesnym zachowaniu ogólnych zasad bezpieczeństwa. To ma znaczenie dla higieny i bezpieczeństwa całego obsługiwanego zakładu.

https://katamaranyzatoka.pl