Konkurencyjna oferta CNC – używane czy nowe?

Data dodania: 04.02.2019


Porównanie nowych maszyn CNC i obrabiarek mechanicznych do materiałów jak drewno chociażby, z maszynami używanymi i oferowanymi najczęściej w ramach leasingu maszyn budowlanych i przemysłowych – wypada bardzo różnie. Zależy jakie parametry weźmie się pod uwagę, ale wiele maszyn jak tokarki Olsztyn od najlepszych producentów na świecie, trafiają z powrotem na leasing po krótkim okresie używania – w dodatku pod pełną kontrolą autoryzowanego serwisu.

Zalety sprzętu używanego

Taki sprzęt, o ile jest serwisowany przez lata według ścisłych wytycznych producenta, posiada wszystkie przeglądy, części wymieniane były tylko na oryginalne, a pracownicy wykorzystywali tokarki Olsztyn wyłącznie zgodnie z instrukcją i procedurami – można mówić o doskonałej okazji. Nie wszystkie maszyny dostępne w skupach, wypożyczalniach i hurtowniach czy autoryzowanych punktach dystrybucji, spełniają wszystkie te warunki.

Często również sam klient nie jest zainteresowany obrabiarką komputerową sprzed 3-5 lat, ponieważ w tym czasie nastąpił na tyle istotny postęp technologiczny, że przy zakupie całkowicie nowej technologii z rynku liczyć można na zdecydowany wyższy poziom zaawansowania technologicznego i materiałowego. Wyjątkiem są modele, które od samego początku zaprojektowane zostały przez producenta w taki sposób, aby być systemem otwartym na modyfikację i rozbudowę, poprzez rozmaite głowice, dostawiane i dołączane moduły. Decydując się na jedną z bardziej rozpoznawalnych marek, zawsze podstawową konfigurację rozbudować można o dodatkowe funkcje i możliwości, korzystając nadal z oryginalnych rozwiązań danej marki. Tańsze rozwiązania często bywają „zamknięte” i nie nadają się do łatwej modernizacji.

Zalety nowych obrabiarek

Wiele zależy również w takim porównaniu nowego i używanego sprzętu od ceny i jakości, jednak do odpowiedniego kosztorysowania danej inwestycji warto uwzględnić istotny aspekt jakim jest późniejszy serwis tokarki w Olsztynie. Sprzęt używany najczęściej nie jest już objęty ani gwarancją producenta, serwisu ani rękojmią, więc najmniejsze nawet koszty oraz te duże wydatki związane z poważnymi awariami, usterkami i zużyciem części konstrukcyjnych – spadają na przedsiębiorcę i właściciela obrabiarki, frezarki czy tokarki. Urządzenia w leasingu w dużej mierze rozkładają te koszty pomiędzy użytkownika sprzętu a leasingodawcę, więc jest to poniekąd rozwiązanie bardziej akceptowalne z ekonomicznego punktu widzenia, aniżeli zakup sprzętu nowego od producenta wyłącznie na własność.

Tokarki

Nie każdej firmie pasuje jednak wynajmowanie sprzętu czy jego dzierżawienie i leasingowanie – dla dużych przedsiębiorców, planujących rozwój na całe lata, podchodzących strategicznie do podejmowanych decyzji inwestycyjnych, jest to rozwiązanie nie do zaakceptowania. Dlatego też zakup maszyny CNC Białystok na własność jest tym rozwiązaniem, które większość firm bierze najchętniej pod rozwagę. Istotne zalety takiego wyjścia to możliwość negocjowania bardzo korzystnych warunków umowy serwisowej – liczącej od pięciu do nawet dziesięciu lat w pełni kompletnej i profesjonalnej obsługi autoryzowanego serwisu producenta obrabiarki.