Jak utrzymać porządek w warsztacie

Data dodania: 04.02.2019


Przydomowe warsztaty i nieduże, często rodzinne działalności gospodarcze opierające się na prostych usługach i niedużej produkcji – stanowią bardzo istotną część całego rynku zamawiających nowoczesne urządzenia i maszyny budowlane czy przemysłowe. Wśród nich obrabiarki komputerowe, czyli popularne maszyny CNC takie jak tokarki Rzeszów stanowią szczyt technologicznych możliwości i naturalnie rzadko trafiają do tych najbardziej podstawowych warsztatów. Te urządzenia najczęściej biorą udział w pracy zakładów działających na bardziej masową skalę, będąc częścią dużego i spójnego systemu produkcji czy linii produkcyjnej.

Podstawowe wyposażenie warsztatu

Oczywiście obrabiarki komputerowe można spotkać także w prywatnych firmach, jednak wymagają one nie tylko większej inwestycji finansowej, ale również odpowiedniej wiedzy technicznej z zakresu operowania takim urządzeniem. W mniejszych firmach czy prywatnych warsztatach, np. stolarskich, najłatwiej znaleźć można tokarki czy proste stoły do przycinania drewna oraz piły formatowe, a ostatnio również odpylacze do trocin Poznań, które pomagają w utrzymaniu porządku .

Tak wyposażone warsztaty lub rodzinne przedsiębiorstwa są w stanie przeważnie wykonać ogromną ilość zleceń dla prywatnych klientów, absolutnie nie rozważając jednak działania na masową skalę, właśnie z uwagi na ograniczone możliwości takiej przydomowej produkcji na skalę nieprzemysłową. Niewątpliwie jednak nowoczesne technologie, oferowane przez producentów, inżynierów i dostawców frezarek, tokarek czy obrabiarek CNC, pozwalają także na utrzymanie odpowiedniego poziomu organizacji pracy czy zachowania BHP w niewielkim zakładzie pracy. Mowa chociażby o takich urządzeniach jak odpylacze do trocin Poznań, które pozwalają zdecydowanie zachować duży porządek w miejscu obróbki drewna.

Usuwanie trocin z otoczenia

Produkcja trocin, czyli produktu ubocznego procesu obróbki drewna – to największe zmartwienie, zwłaszcza dla małych i średnich warsztatów, gdzie często maszyny do obrabiania drewna bardzo ze sobą sąsiadują. Chodzi nie tylko o to, że trociny z bieżącej produkcji dostają się do wszystkich już wykonanych produktów, stale je zabrudzając. Bardzo istotnym czynnikiem skracającym żywotność najróżniejszych urządzeń – nawet o najprostszej budowie i nie opierających się na minimalistycznych podzespołach czy mechanizmach automatycznych – jest dostawanie się drobinek takich jak trociny chociażby, do najdrobniejszych szczelin, w przestrzenie pomiędzy podzespołami i elementami konstrukcyjnymi. Tam, gdzie dodatkowo pracują silniki, przekładnie, sterowniki i napędy – trociny mogą stanowić kolosalne zagrożenie dla ich trwałości oraz funkcjonalności.

Dlatego też przemysłowe, działające z bardzo dużą skutecznością i wydajnością odpylacze do trocin Poznań stanowią istotną inwestycję dla każdego warsztatu czy zakładu produkcyjnego, w którym obróbka drewna prowadzona jest codziennie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że trociny unoszące się w powietrzu i przylegające bez najmniejszego problemu z pomocą właściwości elektrostatycznych do większości powierzchni w miejscu pracy – stanowią zagrożenie dla pracowników. Mogą nie tylko ograniczyć widoczność w miejscu pracy, ale podrażniać oczy i drogi oddechowe, dlatego w zasadzie tylko i wyłącznie zastosowanie takich maszyn odpylających powietrze jest w stanie zagwarantować warunki pracy zbliżone do normalnych.